Na trhu existuje spousta modelů a značek Coverlocků. V tomto modelu vám pomůžu zjistit, jaký potřebujete a ve videích vám na svém stroji ukážu princip ovládání, zakončování, začínání, šití na coverlocku.
Nauč se šít s pokrývákemCoverlock, Coverstitch
Coverlock, coverstitch, pokrývák. To všechno jsou názvy jedné a té stejné mašiny. Jedná se o stroj, který v jednom kroku prošívá top stitchingem lem a z druhé strany jej kompletně pokrývá elastickým stehem. Výsledek je kompletní zakrytí hrany lemu a perfektní elasticita.
Teoretická část
1. Funkce⚙️
Coverlocky jsou speciální stroje, které umí začištovat lemy triček, šatů, rukávů, sukní v jednom jediném kroku.
Coverlock prošívá pomocí top stitchingu, jako u klasického multifunkčního stroje, ale na rubové straně vytváří elastické propojení a smyčky, které výslednému stehu dodají elasticitu a proto je vhodný pro úpletové materiály. Můžete s ním šít i jiné materiály, jako je čistá bavlna ale pozor, tento stroj bezpečně nedokáže zamezit třepení velmi třepivých materiálů.
Coverclocky mají více tipů stehů. Ty se liší podle modelu. Nejvyšší řady mají vždy spodem krycí stehy (to znamená, že nahoře je vidět rovný steh nebo dvě až tři řady vedle sebe a na spodní straně je ono krytí, kdy se spodní nit klikatí a vytváří řetízek).
2. Domácí nebo průmyslový coverlock?🧲
Pokud přemýšlíte o pořízení coverlocku, první otázkou, kterou by jste si měli položit, je co budete šít. A jak často. Chcete ušetřit čas? Jde vám o něj? Nebo na tom tolik nezáleží? Chcete šít i sportovní oděvy? Použijete horní krytí?
Domácí stroje jsou lehčí, přenositelnější. Ale neplatí, že by byly v zásadě levnější. Mají často výhodu v odnímatelném rameni. Ale jsou rapidně pomalejší.
Průmyslové stroje jsou těžší, jen tak je nepřenesete. Jsou pevně zabudované na stole. Jsou určeny ke krytí jak spodnímu tak hornímu a obsahují tuto funkci už v základu. Jsou rychlejší a nejsou tak hlučené.
Pro domácí užití doporučuji domácí coverlock. Pokud šijete na zakázku a nebo sériově, je dobré přemýšlet o pořízení průmyslové mašiny. Má větší výkon a ušetří vám opravdu hodně cenného času.
3. Jaký coverlock si z domácích strojů vybrat?💡
Otázka číslo jedna je, jaký stroj si mám pořídit.
Tohle bude vždy otázka financí a preferencí. Osobně mám ráda značku Brother, kterou uvidíte i ve videích níže, ale někomu nemusí vyhovovat.
Já jsem již zkušenější uživatel strojů a mám dobrou techniku.
Zde tedy platí, čím víc peněz na to máte, tím větší servis a samosebou i jednoduchost získáte.
Jeho cena je kolem 14900 Kč. Nevyplatí se kupovat o třídu nižší stroj CV3440. O třídu nižší stroj nemá horní krytí a pět nití a konverze není možná. Jinak jsou stroje identické.
Tento stroj už má pár věcí, které usnadní začátečníkovi jeho práci. Například TLC tedy funkci automatické regulace napětí na jemnější materiály a na hrubší materiály pomocí páčky. Taky aparát pro horní krytí je jen odklopný. Nemusíte jej demontovat.
Pak tu jsou Babylocky, které mají patentované navlékání vzduchem, ale u coveru to navlékání není nic extra, co by stálo za tolik peněz navíc. U Babylocků není horní krytí a to je v mém žebříčku bohužel degraduje hluboko pod tyto dva stroje.
4. Druhy stehů✅
Co o stezích potřebujete vědět, než začnete šít?
Nejdůležitější je jejich použití. Coverlock disponuje jednoduchým stehem řetízkovým, který můžete užít k štěpování průkrčníků bez obav z popraskání nití při tahu.
Dále jsou tu úzké dvojjehlové stehy. Tyto stehy mohou být spodem nebo i vrchem krycí. Úzké stehy jsou skvělé pro dětské oblečení. Vypadají velmi efektivně a neruší.
Široké stehy dvojjehlové (horem i spodem) jsou hezké na dospělácké oděvy. Na sukně, šaty. Široké lemy navíc umožňují větší volnost, pokud s pokrýváním začínáte a ještě nemáte vytříbený cit pro pokrývání. Ukážeme si v bonusech v tomto modulu!
Široké tříjehlové stehy jsou už silnější, pevnější, používají se hodně jako vrchní krytí na švy, na zakončení šatů, na sportovní oděvy.
Praktická část
✅Představení coverlocku
Co je coverlock?
- Proč a k čemu ho užíváme
- Co umí?
- Jaké stehy má?
- Jak stehy vypadají a k čemu jsou?
- Co je horní krytí?
- Co je spodní krytí?
✅Navlečení stroje
V tomto díle si ukážeme, jak nasazovat jehly do coverlocku.
- Jak nasadit jehly?
- Jaké jehky do Coverlocku?
- Jak navlékat nitě
✅ První zkušební šití
První zkušební šití.
- Naučíte se, jak ovládat patku
- Jak umístit ruce při posunu látky
- Jak začít šití - volný začátek
- Jak ukončit šití a vytáhnout látku ven ze stroje bez problémů
✅ Šijeme od kraje do kraje
Tohle použijete tipicky v případech, kdy neprve šijete zakončení rukávku, pak jej sešíváte.
Nevýhoda je, že pokud si nedáte pozor a nebudete například používat vodítka, tak vám stehy nemusí přesně ve švu navazovat. Ale je to otázka praxe.
- jak na začátek šití na okrajích materiálu
- jak ukončit šití na okraji materiálu
✅ Šijeme kolem dokola
V tomto díle se podíváme, jak šít kolem dokola. Například rukáv, sukni, šaty. Ukážeme si techniku. Zde ještě nejdeme na krásu. Pouze základní technika.
- Jak začít a kde
- Pozice rukou a posunovaní materiálu
- Jak přes švy
- Ukončení a vytažení ze stroje
- Zakončení stehu