Přivítejte nový střih na teplákové soupravy pro děti Play

Přivítejte nový střih na teplákové soupravy pro děti Play

Přípravy trvaly několik týdnů – výběr správných látek a komponentů. Takto vznikal nový střih Play na tepláky s kapsami a mikinu se stojáčkem a spadeným rukávem.

Střihy jsem začala připravovat už v minulém roce. V prosinci jsem si naplánovala, co budu šít na začátku roku a co bych ráda vyzkoušela nového. Stanovila jsem si tedy cíl – vytvořit novou teplákovku. Zaprvé jsem chtěla otestovat řasení gumou na rukávech a v pase a ten skvělý stojáček. A zadruhé, je to moderní.

 

Střih na tepláky

Na těchto střizích jsem se opět hodně naučila a zdokonalila – nejen já, ale i můj muž, který se mnou pracuje na grafice a střizích obecně. Po prosincovém válení u pohádek a lednovém sjíždění svahů jsme se pustili do práce a začali modelovat nové střihy ve dvou velikostních řadách.

První velikostní řada je určena pro malé děti od 56 do 92. U těchto nejmenších se totiž kvůli nošení plenek a růstovým spurtem střihy odstupňovávají jinak – není možné použít stejná pravidla jako u větších velikostí. V praxi se mi to moc neosvědčuje. Malé děti rostou nerovnoměrně, někdy je potřeba přidat 3 cm, jindy i 6 cm, aby střih správně seděl. U starších dětí tento problém už tolik není.

Proto jsme zavedli dvě řady:

  • 56 – 92
  • 89 – 164

Tepláky jsem navrhla s hlubšími kapsami všitými do švu. Tento střih vytváří zajímavý efekt – kapsa není na první pohled viditelná, ale přesto tam je.

Nohavice jsem zakončovala do gumy. Při prvním testu jsem použila 5cm galonovou gumu – no hrůza a děs. Nešlo to vůbec ušít. Musela jsem gumu doobjednat, ale místo hladké pevné gumy mi opět přišla galonová. Tak jsem si trochu pobrečela a nakonec se rozhodla, že než čekat na další, zkusím 2cm gumu, kterou jsem měla doma.

Původně jsem chtěla 5cm gumu, ale asi erupce na Slunci to chtěly jinak. Na fotkách je tedy použitá 2cm guma. A rozhodně – galonovou nepoužívejte!

Střih na mikinu

Střih na mikinu jsem vytvořila ze základního kimono bloku, který jsem upravila tak, aby délka rukávu sahala těsně nad loket. Na fotkách se mi tento střih extrémně líbí a jsem opravdu spokojená s výsledkem.

Opět byla problematická guma – galonová vůbec nespolupracovala, takže nakonec přišla na řadu hladká varianta.

Průkrčník jsem v prvním testu navrhla příliš krátký, takže neseděl úplně precizně. Ve druhé verzi už byl ale perfektní. Použila jsem kovový zip o délce cca 15 cm. Ve druhé variantě jsem otestovala i nekonečný zip s autolock jezdcem.

A výsledek? Super! 🎉

    

Materiály pro šití tohoto střihu

Pro tento střih jsem zvolila teplákovinu s počesem. Mám tento materiál opravdu ráda, hlavně pro jeho krásné měkké a hřejivé vlastnosti. Na hnědé teplákovině jsem zvolila látku s vyšším podílem umělých vláken, protože tento poměr propůjčuje bavlně nemačkavost, lesk a nadýchanost.

Na druhém kousku jsem naopak vyzkoušela 100% bavlněnou teplákovinu s počesem s GOTS certifikací. I tahle teplákovina má rozhodně něco do sebe, ale postrádá nadýchanost a nemá takový lesk a nemačkavost. Jinak jsou ale obě varianty z hlediska použití v pohodě.

Jaké další materiály by se daly využít s podobným efektem?

  • Waflový úplet (100% bavlna) – pevný materiál
  • Fleece
  • Froté
  • Wellness fleece
  • Alpen fleece

Při výběru materiálu je důležité přemýšlet nad jeho plasticitou a hutností. French terry nebo nepočesaná teplákovina už nebudou tak efektivní.

Dalšími potřebnými komponenty jsou už zmíněná guma do pasu, nohavic a rukávů, a také zip.
Z gum doporučuji pevné hladké oděvní gumy – dobře drží, udělají skvělý efekt, nelehají a nestáčí se. Teplákovina je poměrně hutná, takže potřebuje silnou gumu.

Zip si můžete vybrat mezi kostěným, kovovým nebo spirálovým – vyzkoušela jsem různé varianty a všechny fungují dobře. Délku určíte podle potřeby, já volila délku do poloviny hrudníku.

 

 

Látku na tuto teplákovku najdete zde

 

Velikostní tabulka

Střih jsem sestavila na základě tří velikostních tabulek. První tabulka je určena pro velikosti 56 až 92 a respektuje specifické proporce malých dětí.

Tato část střihu počítá s plenkou, její naducanější variantou, a také s přirozenou potřebou miminek spát v klubíčku. Proto je sed delší.

U nejmenších velikostí je třeba zvážit kapsy – bohužel nelze docílit stejného výsledku jako u větších střihů a možná ani nebudou potřeba. Zmenšit kapsu do takové velikosti bohužel nešlo, protože by pak byla těžce nefunkční.

Druhá a třetí velikostní tabulka je určena pro větší děti a mám je rozdělené na chlapce a dívky. V tomto případě jsem vytvořila střed mezi oběma tabulkami. Tam, kde se velikosti výrazně rozcházejí (což není skoro nikde), jsem zvolila kompromis.

Teplákovka je UNISEX, takže respektuje jak holčičí, tak klučičí proporce. Navíc je oversized, takže drobné rozdíly mezi pohlavími nejsou zásadní.

   

Zip do stojáčku

Pojďme se blíže mrknout na tyhle detaily, které ve střihu najdete u mě úplně poprvé. Jak je šít? A jak náročné jsou? 

Zip do stojáčku může být opravdový strašák. Ale nemusí tomu tak být. Jen je třeba počítat s tím, že napoprvé prakticky nikdo nebude za krále a prostě prvních několik zipů pokazíte. I já jsem několik pokusů pokazila a poprvé to vypadalo hrozně.

Proto se nemusíte obávat a obviňovat, že nic neumíte, pokud se to nepovede napoprvé. Naopak buďte na sebe hodní. Je to o preciznosti.

Někomu může pomoci tuhle celou část stabilizovat například vlizelínem nebo nažehlením nějakého stabilizačního proužku. Díky tomu, že bude materiál podžehlený, nebude mít takové nápinky se kroutit, trhat nebo rozjíždět. A vy budete klidnější.

 

Výsledek vidíte na poslední fotce. Taky to není naprosto dokonalé. Ale věřím, že jednou bude! 

Na čem šít?

  • na klasickém rovném stehu
  • kombinace overlock a rovný steh

Pokud budete mít jen klasický rovný steh, bylo by fajn zadní část zipu začistit ještě pomocí tkalounu. V případě šití s overlockem to není až tak třeba ale můžete to udělat také. Samosebou to bude ještě pěknější.

 

Guma v pase a na lemech rukávů, nohavic

Druhým prvkem, který jsem chtěla udělat a vyzkoušet, byly nařasené nohavice a rukávy. Pas v kalhotech a pas mikiny.

Na střihu jsem tedy zkusila nejprve tu 5cm gumu galonovou ale poměrně rychle jsem zjistila. že to je nesmysl, protože se hodně kroutila a nedržela mi tvar. Nakonec jsem stejně musela použít gumu co jsem měla doma. 2 cm musely stačit.

I vám bude stačit 2 cm hladká guma. Ale pokud chcete ten "rantl" větší a hezčí, přidáte si na něj. 

V pase i do nohavic musíte přidat pro gumu v pase podle šířky, kterou použijete. I u rukávů. Tento přídavek na lem musíte zapracovat do střihu. Díky tomu získáte vždy správný výsledek a kalhoty budou sedět tam, kde mají.

 

Testovací střih 

Holkám jsem ušila dva kousky několik velikostí od sebe. Abych ověřila správnost 3D modelací. A byla jsem nadmíru spokojená. V jednom případě jsem umístila kapsy příliš nízko a tak je budu muset upravit. Ale celkově konečný výsledek si myslím, je skvělý.

Ema - velikost 134, má necelých 129 cm a nejbližší velikosti jí sedí na 134. Je vyšší a a vyspělejší. Šila jsem z teplákoviny s vyšším podílem umělých vláken.

Megi - velikost 104, má necelých 110 cm a nejblíže jí sedí 104, protože je celkově drobnější a hodně hubená. Délku jsem jí mírně zkracovala.

 

Střih na teplákovou soupravu pro nejmenší

střih na teplákovou soupravu pro děti

Tepláková souprava Play - střih na soupravu v PDF

Střihy koupíte zde:

 

Díky moc za přečtení a těším se u dalšího střihu

Zanechat komentář

Ezt a webhelyet a hCaptcha rendszer védi, és a hCaptcha adatvédelmi szabályzata, valamint szolgáltatási feltételei vonatkoznak rá.