Jak ušít dětské kalhotky?
Moje milé švadlenky. Dnes jsem pro vás připravila pár tipů, jak ušít doma dětské kalhotky. Z čeho je ušít, jakou techniku zvolit a jaké komponenty doma mít. Možná vám prádlo přijde jako kousek, který rozhodně doma neušijete, možná vám přijde přílš složité a přemýšlíte, že raději koupíte prádlo v obchodě. Ale mám tu několik dobrých důvodů, proč šít dětské prádlo doma.
Pojďme se na ně podívat a ukázat si, že to šití prádla není tak složité, jak to na první pohled vypadá.
Střih na kalhotky Grace
Dětské kalhotky Grace
99 Kč
Střih na vyšší kalhotky pro slečny od 86 do 140 ve vyšším provedení
Proč šít dětské kalhotky doma?
A proč je nakupovat v obchodě?
Prvním důvodem je vlastní volba materiálu. Díky tomu, že prádlo šijeme dětem doma máme kontrolu nad složením látek z kterých šijeme. Jednoduše řečeno, můžeme si prostě vybrat.
Druhým důvodem je cena.
Můžeme šít z bio bavlny a rozhodně to nevyjde na šílené částky. Z metru Bio bavlny ušijete okolo 8-10 ks kalhotek. Průměrná cena látek v Bio kvalitě bez potisku vjyde na 299 Kč a proto nám vyjdnou jednoduché počty. 10 BIO kalhotek máme do 29 Kč. Kdo jiný vám takovou cenu nabídne?
Třetím důvodem je střih.
Prakticky každý potřebuje něco speciálního. Neexistuje nic jako jeden sedící střih pro všechny. To je jen iluze velkých řetězců, které se nám snaží vnutit tuhle myšlenku aby více prodaly. Každý z nás má nějaké vlastní potřeby a dva jedinci nevypadají stejně.
Jeden má silnější stehna, druhý má větší zadek, třetí má chlapecké tvary, čtvrtý... a takto bych mohla pokračovat.
Jsou tu tedy hned tři silné důvody, proč bychom měli šít prádlo (nejen trička a mikiny) doma.
Z čeho ušít dětské kalhotky? Materiály
Děti mají jemnou pokožku a často se říká, oblečte je jedině do bavlny. No... Můj názor je takový, že na spodní prádlo se hodí nejen bavlna.
A čemu dávám osobně přednost?
Nejjemnější je bambusový úplet. Je to látka, která oplývá jemností, lehkostí, prodyšností a hodně saje. Což se u prádla menších dětí zrovna hodí. Sem tam se stane menší nehoda a radujeme se, když to schytají jen kalhotky a ne další vrstvy! Navíc je extrémně pružná a prádlo z tohoto materiálu vydrží dvakrát déle než z bavlny.
Další z oblíbených látek je bio bavlněný úplet. Bio bavlna se liší od klasické bavlny tím, že je hebší, pěstovaná pod přísnějšími podmínkami a v kontrolovaném zemědělství. Výsledkem je pružnější a hebký úplet.
Pro děti jako dělaný. Nevýhody jsou, že není tak pružný jako bambus.
Třetí oblíbená volba je žebrovaný úplet nízké gramáže. Žebrované úplety jsou moc fajn. Extrémně elastické a hladké. Ale chce to vybírat gramáže idálně pod 200 g. Ale i ty okolo 200 g se dají dobře používat.
Elastický patent (neboli babyribb neboli hladké žebro) je čtvrtým zástupcem super materiálů na dětské prádlo a speciálně na kalhotky. Ale je třeba opět dobře vybírat a nejlépe mezi bio materiály.
VIDEO - Jak ušít kalhotky krok za krokem
Zde najdeš video, jak ušít kalhotky Grace krok za krokem v jednoduché podobě bez zdvojení uprostřed. Tento návod je rychlý, ideální pro doplnění zásob dětských kalhotek.
Fotonávod na ušití dětských kalhotek
Pojďme si ukázat krok za krokem, jak takové kalhotky snadno ušít.
Spotřeba:
V první řadě si řekneme něco ke spotřebě. Největší kalhotky se vejdou do výšky 50 cm a šířka je cca 32 cm. To znamená, že nejvíce spotřebujete obdélník 50 x 35 cm. Do půlmetru látky o šíři 145 cm se vám vejdou 4 kusy největších kalhotek - 140.
Do metru jich ušijete osm kusů, To už je celkem dobré, že?
Na čem šít?
Prakticky můžete kombinovat multifunkční stroj s overlockem. Pokud máte jen multifunkční stroj, tak doporučuji šít jen rovným stehem s elastickou nití nebo třírovným stehem.
Můžete šít také flelockovým stehem na overlocku nebo na coverlocku. Těch možností je více.
Jako první si přišijeme střední díl
V prvním kroku si vystřihněte všechny díly.
Na rub zadní části si udělejte značku pro vsazení druhé vrstvy rozkroku.
Tu potom zadní částí lícem k rubu položte tímto způsobem a zašpendlete si díl před přišitím.
Prošijte rovným stehem - cikcakem
Prošijte rovným stehem nebo ozdobným stehem - například cikcakem.
Nyní ohněte střed
Ohněte střední díl na druhou stranu a zažehlete si hranu. Přišpendlete a neprošívejte.
Ohněte střední díl a zapošijte
Střední díl kalhotek natáhněte do druhého předního protidílu a ohněte hranu rovnoměrně dovnitř. Zajistěte si vzniklou hranu špendlíky a prošijte rovným stehem. Tohle je jedna z možností, jak střední díl přišít.
Nyní sešijeme boky
Přejdeme k sešití boků kalhotek. Kalhotky složte lícem k sobě tak, aby boky lícovaly přesně. Sešijte na overlocku nebo rovném stehu.
Připravte si gumičky
Do nohaviček 1 cm šíře a do pasu můžete i širší ale počítejte se snížením výšky kalhotek.
Délku gumiček odměříme podle obvodu nohavičky (měly by sedět dobře) - pokud budete potřebovat, zkraťte gumičku oproti obvodu otvoru o 1 maximálně 1,2 cm. Ideálně si změřte obvod stehna v místě rozkroku dítěte. Do pasu jsem odměřila přesně podle obvodu a bylo to akorát.
Natáhněte gumičky do obvodu
Gumičky sešijte k sobě na koncích a vložte první gumičku do zadního dílu do prostřed. Rovnoměrně natáhněte gumičku po celém obvodu pasu a zakolíčkujte si je nebo použijte špendlíky. Nyní gumu přišijte na overlocku nebo cikcakem.
Rozhodně to musí být pružný steh. Jinak by guma praskala při natažení.
Zahněte gumu pasu dovnitř
Přišijte gumu na overlocku nebo na rovném stehu /cikcakem. Jakmile je hotovo, opět ohněte celý lem ještě jednou dovnitř a opět prošijte. Klidně cik cakem nebo elastickým stehem.
Opět musí být elastický šev, jinak může šití při natažení praskat!
Stejně jako u pasu postupujeme u nohaviček
Stejný postup je pro všití gumiček do nohaviček. Čím kratší gumička bude, tím víc bude stahovat okolo nožiček. Pamatujte ale, že ne každému to je příjemné.
Gumičku rovnoměrně napínejte do obvodu.
Přišijte gumičku
Opět přišijte na overlocku nebo na klasickém stroji cikcakem. Ideálně elastickými stehy, aby vám šití neprasklo.
Poslední krok
Přišitou gumičku zahněte ještě jednou dovnit kalhotek tak, aby byla gumička rovnoměrně natažená do obvodu a gumička těsně přiléhala k látce ve všech místech.
Opět prošijeme. Můžete zvolit Cik cak, tříkroký cik cak nebo třírovný elastický steh nebo použít elastické nitě.
A je hotovo!
1 comment
Срочная потребность в установке
натяжных потолков в моем офисе привела меня к
‘Руки Мастера’. Они предоставили не только выгодные цены, но и
рекордные сроки выполнения работ.
Весь процесс была выполнена за короткий срок, и результаты превысили все мои ожидания.
Всем рекомендую этих ребят!
Подробнее о их услугах можно узнать здесь: https://natyazhnye-potolki-moskva24.ru/.