pattern

Jak vytisknout a slepit PDF střih? Zvládnete to hravě s tímto článkem i pokud jste začátečník

Tisk a lepení PDF střihů je poměrně mladá záležitost. Před několika lety jsme ještě stále kupovaly časopisy jako je Burda, ve kterých jsou střihové přílohy vždy na několika stránkách, přes sebe vykresleny různými barvami a čárami. 
Dnes je pohodlné koupit si konkrétní střih a vytisknout si jen ten střih a nemuset se rozmotávat v přílohách časopisů.

Každý zakoupený digitální střih je ale nutné nejprve nějak dostat ven z PC. Proto je navrhuji tak, aby šly snadno vytisknout na domácích tiskárnách.

Pojďte se podívat na video, jak tisknout a slepit PDF digitální střih.

Na čem tisknout? A jaké soubory tisknout doma?

Všechny střihy připravuji pro tisk na domácích tiskárnách ve formátech pro čisté bílé /nebo recyklované, chcete-li / papíry A4. Prakticky všechny dnešní tiskárny by si měly poradit s tiskem avšak upozorňuji na některé starší tiskárny s malou výpočetní pamětí. U těch je zaznamenaný problém s přenosem linek a následném správném vytištění. 

Pokud má vaše domácí tiskárna možnost nastavit tisk na papíry jiných fotmátů, prakticky všechny fototiskárny, má také vodící lišty, které pomáhají určit tiskárně senzory velikost papíru. Někdy je nutné tyto lišty nastavit správně, aby tisk skutečně probíhal na střed stránky a stránka neměla "posunutý" tisk.Verze souboru A0 je určená hlavně pro velkoformátové tiskárny nebo copycentra, kde vám vytisknou střih v celku na jeden list bez nutnosti jej doma lepit dohromady. NE všechny střihy ale mají verzi A0. Prakticky ji mají jen velké střihy s více díly.
Jak_na_tisk_strihu_v_PDF

Jak vytisknout střih na PC?

Doporučuji tisknout střihy na klasickém PC. Tisk z mobilu prakticky nikdy neodpovídá měřítku a je vždy o něco menší. Důvodem je absence nastavení, které můžete ovlivnit v dialogovém okně tisku na počítači.

Tisk ve správném měřítku

Střihy jsou na jednotlivých papírech A4 rozděleny tak, že odpovídají po slepení skutečné velikosti. Čili, mají správné měřítko a můžete s nimi začít okamžitě pracovat. Nemusíte střihy zvětšovat ani zmenšovat

Tisk ve správném měřítku ověříte podle jednoduché metody. Nejprve si vytisknete jeden list  s tímto čtverečkem. Čtvereček je velký 5 x 5 cm a nebo 2 inch x 2 inch.

Po vytisknutí si přiložíte pravítko k jedné straně a zkontrolujete, zda je čtvereček správně velký.

Pokud ano, můžete vytisknout všchny stránky. Pokud ne, je potřeba změnit nastavení tisku.

Jak na to?
photo_2024-04-06_11-34-11

Jak nastavit tisk, aby bylo měřítko správně?

Na PC můžete tisknout buď přímo z prohlížeče nebo v nějakém programu, který máte nainstalovaný pro otevírání souborů v PDF formátu. U Windows to bude Adobe Acrobat. Mac má svoje nástroje.

Doporučuji otevírat soubor přes Adobe Acrobat (nebo znáte jako Adobe Reader) a tisknout právě přes jeho dialogové okno.

V tomto okně se vám otevře nabídka jako na obrázku. Aby jste měli střih vždy ve správné velikosti, tiskněte jej s nastavením "Skutečná velikost" nebo anglicky "True size".

Pokud byste zatrhli jakékoliv jiné políčko v sekci "Velikost s zpracování objednávky", tak se soiubor vytiskně pravděpodobně menší nebo větší.
2_35fbf972-df16-43d2-b6ac-d5aa7d4e4bd6

Jak sestavit vytištěný střih?

Jak na sestavení vytištěného střihu na několika A4? Střih doporučuji tisknout vždy barevně, aby byly jednotlivé čáry patřící jedné z velikostí, které soubor obsahuje, dobře viditelné. Pokud trpíte barvoslepostí, je možné vytisknout střih i v odstínech šedé a orientovat se dle jednotlivých šrafování čar. Každá velikost má jiné šrafování.

Odstřihněte napojovací rámeček

Okolo každé stránky najdete rámeček pro správné napojení jednotlivých kusů A4. Střih je vždy sestaven jako puzzle (nejlépe vše udivíte na videu ZDE) po jednotlivých řádcích, které jsou označeny písmeny: A, B, C, D atd.

Maximálně sestavujeme 5 x 5 řad a pokud je střih větší, tak jsou další soubory na další část a opět začínají A, B, C, D atd.

Jednotlivé řady jsou označeny počty listů v dané řadě. Například A1, A2, A3 a je jich tolik, kolik je třeba na sestavení kompletního vzoru.

Začněte podle videa odstřižením vždy jedné čísti okolo sesazovacího okraje - rámečku.


photo_2024-04-06_13-38-25

Střih sesaďte pomocí trojůhelníků v rožcích

V dalším kroku sesazujte jednotlivé strany tak, aby se daly k sobě slepit. Používejte izolepu, která je průhledná. Ideálně papírenskou úzkou pásku. A pak můžete i klasické lepidle.

Krok za krokem sesazujte tyto trojuhelníky k sobě. 
photo_2024-04-06_13-38-25_3

Jak vypadá hotový střih?

Hotový střih je sesazený trojůhelníky k sobě a vytváří plynule navazující listy jeden na druhého. Pokud se vám nedaří plynule navázat jednotlivé dílce, doporučuji vždy dílce opravit a sesadit znovu tak, aby všechny díly k sobě pěkně pasovaly.

Tím vám ve střihu nevznikne žádná nepřesnost, kterou byste si přenesli do na látku.

Pokud by se tak stalo, může mít výsledný střoh jiný tvar, šířku nebo délku, než očekáváte.

A co když se vytiskne střih špatně? Jak postupovat?
photo_2024-04-06_13-51-42

Problémy se sesazením střihů a nebo s tiskem střihu

Problém: Střih se vytiskne bez rámečku nebo jen s částí rámečku

Proč se to děje?

Tento problém nastává nejčastěji v případě, kdy tisknete střih z prohlížeče a nemáte jej uložený v PC nebo zařízení. Prohlížeč vyvolá pouze prosté okno pro tisk bez možnosti nějak ovlivnit samotné nastavení tisku a tiskárny a prakticky jedna a ta samá tiskárna umí udělat takovou chybu a vytisknout tento soubor tak, jako na obrázku.

Jak to opravit?

Náprava tohoto problému je jednoduchá. Spočívá v tom, že budete tisknout pomocí Adobe Acrobatu nebo obdobného programu. Vyvoláte dialogové okno a nastavíte velikost jako " True size " neboli " Skutečná velikost". Následující tisk bude již správný.

photo_2024-04-06_13-38-24

Problém: Střih se vytiskne ale je kostrbatý, linie vypadají divně 

Proč se to dejě?

Problém je vidět na obrázku vedle První obrázek je vytištěný střih a druhý obrázek je předloha z PC. Tento problém jsem zaznamenala u více střihů a jedná se o chybné přenesení tiskových dat z PC nebo zařízení do tiskárny a jejich následného zpracování.
photo_2024-04-06_11-01-35
photo_2024-04-06_14-08-36
Jak to opravit?

Přesné důvody, proč se to děje, jsem ale doposud nezaznamenala a dále zkoumám možné příčiny.
Nejčastější příčinou je pomalé zpracování křivek procesorem tiskáren. Křivky, které obsahují mé střihy, jsou velmi náročné na výpočet a proto může zejména u pomalejších a starších zařízení, tisk zlobit a místo tisku hladkých a pěkných linek vytiskne kostrbaté cosi, co většinou nepřipomíná střih.

Je to dáno právě náročnou informací, která jde do tisku.

Doporučuji následující postup. Snížit náročnost tisku lze tak, že si vynutíte tisk jako tzv " Obraz". tento postup funguje prakticky vždy a pomáhá tisknout i na starších tiskárnách.

Jak na to koukněte níže.

photo_2024-04-06_11-01-35_2
1. V dialogovém okně klikněte na "Další nastavení tisku" a poté na "Tisknout jako obraz"

2. Tisk s tímto nastavením ale nefunguje s nastavením tisku v odstínech šedé.

Doufám, že vám pomůžu a problémy s tiskem budou menší a menší. Ačkoliv se snažím předcházet všem problémům a vytvářet střihy tak, aby je skutečně bylo možné tisknout na všech domácích tiskárnách, bohužel nastavení procesorů a nebo kvalitu nedokážu ovlivnit.
1_0b272534-40ba-4b91-b8c5-0e3453895a9c